Digitální zrcadlové fotoaparáty

Digitální zrcadlové fotoaparáty

Dokonalé fotoaparáty pro vášnivé fotografy i fotografy profesionály. Právě tak se dají označit digitální zrcadlové fotoaparáty, lidově známé jako digitální zrcadlovky.

Digitální zrcadlovka se liší od digitálního kompaktu především větším, robustnějším tělem, je zde navíc hledáček a mnoho výměnných objektivů.

Digitální zrcadlový fotoaparát (zkráceně také DSLR), pracuje pořád na stejném principu jako klasická zrcadlovka, pouze s tím rozdílem, že fotografický film byl nahrazen digitálním snímačem. Tyto snímače mají označení CCD nebo CMOS.

CCD je senzor používaný v mnoha přístrojích, zaměřených na snímání obrazové informace. Nejsou to jen fotoaparáty, faxy, videokamery nebo skenery, ale také dalekohledy apod. Rozlišení tohoto senzoru se udává v megapixelech. U dnešních fotoaparátů je běžné rozlišení kolem 12 Mpx. Horní hranice se pohybuje dokonce až kolem 24 Mpx. CCD přenáší získaná data po řádcích.

Senzor CMOS se používá spíše než na snímání obrazové informace, na výrobu různých čipů. Hlavní rozdíle mezi čipem CMOS a CCD spočívá ve zpracování signálu z dopadu světla na světlocitlivou část čipu. Další podstatné rozdíly jsou v technologiích a výrobě. Senzor CMOS přenáší na rozdíl od CCD získaná data z každému bodu jednotlivě.

Výměnné objektivy jsou vesměs univerzální a mohou být použity jak na klasické, tak i na digitální zrcadlovky. Díky občasnému výskytu drobných problémů při tomto použití se ale snaží výrobci vyrábět objektivy přímo na digitální zrcadlovky, které vzniku optických vad zabraňují.

K digitálním zrcadlovým fotoaparátům je celá řada příslušenství, které umožňuje pořízení ještě krásnějších a kvalitnějších fotografií. Kromě výměnných objektivů se jedná také o stativy, předsádky, filtry, mezikroužky a mnoho dalších.

O webu

Na našich webových stránkách naleznete nejrůznější informace věnované digitálním fotoaparátům. Prozradíme vám jak vlastně fotoaparáty vznikly, kdy se objevily první digitální fotoaparáty a kdo stál za jejich vznikem. Dozvíte se také jak se digitální fotoaparáty rozdělují, který je vhodný právě pro vás a nebo co k němu budete potřebovat.